The official website of
Chesterfield Town F.C.

  • ***Feeder Squad Re-launch! Sunday 3rd June 2018 10.30-12 at Cavendish Junior School***
  • For Any Information please contact chesterfieldtownfc@yahoo.co.uk
  • **Website being upated...please bare with us!**

Club Honours

2014/15 Season

Men's O35's - Wragg League Division 2b Runners-up
Under 15's - Rowsley Youth League Division 1 Winners
- Rowsley Youth League Secondary Cup Winners
Under 14's

 

- (Whites) Sheffield and District Junior Sunday League Division G Winners
- Chad Mansfield Division 1 Winners
- Chad Mansfield Benevolent Cup Winners
- Chad Mansfield Knock-Out Cup Winners
- Notts County Cup Winners
Under 13's

 

- Chad Mansfield Division 1 Winners
- Chad Mansfield Knock-Out Cup Winners
- Rowsley Youth League Division 1 Runners-up
- Rowsley Youth League Primary Cup Winners
Under 12's - Chad Mansfield Division 2 Runners-up
- Rowsley Youth League Primary Cup Winners
Under 11's - Chad Mansfield Division 1 Runners-up

 

2013/14 Season

Men's Saturday - Hope Valley League Division B Runners-up
Under 16's Girls

 

- Derbyshire Girls League Winners
- Derbyshire Girls League Cup Winners
- Derbyshire Girls League Challenge Cup Winners
- Derbyshire Girls League Challenge Shield Winners
Under 15's - Chad Mansfield Benevolent Cup Runners-up
Under 14's - Rowsley Youth League Division 1 Winners
- Rowsley Secondary Cup Winners
Under 13's

 

- Sheffield and District Junior Sunday League Division G Runners-up
- Sheffield and District Junior Sunday League Trophy Runners-up
- Chad Mansfield Division 1 Winners
- Chad Mansfield Benevolent Cup Winners
- Chad Mansfield Knock-Out Cup Winners
- Rowsley Youth League Secondary Cup Runners-up
Under 12's

 

- Sheffield and District Junior Sunday League Division A Winners
- Sheffield and District Junior Sunday League Cup Runners-up
- Chad Mansfield Division 1 Winners
- Chad Mansfield Benevolent Cup Winners
- Chad Mansfield Knock-Out Cup Winners

 

2012/13 Season

Under 15's Girls - Derbyshire Girls League u15 Runners-up
Under 14's - Sheffield and District Junior Sunday League Division B Runners-up
Under 13's - Rowsley Youth League Division 1 Winners
- Rowsley Youth League Primary Cup Runners-up
Under 12's - Chad Mansfield Division 1 Runners-up
- Chad Mansfield Benevolent Cup Winners
- Chad Mansfield Knock-Out Cup Winners
Under 11's - Sheffield and District Junior Sunday League Division A Winners
- Chad Mansfield Division 1 Winners
- Chad Mansfield Benevolent Cup Winners
- Rowsley Youth League Primary Cup Winners
Under 10's - Sheffield and District Junior Sunday Single League Cup Winners
- Sheffield and District Junior Sunday Single League Runners-up
- Rowsley Youth League Division 1 Winners
- Rowsley Youth League Primary Cup Runners-up
- Kickstart Challenge League Winners
- Kickstart Four Seasons Cup Runners-up
Under 9's - Chad Mansfield Division 1 Runners-up
- Chad Mansfield Knock Out Cup Runners-up
- Kickstart Premier League Runners-up

 

2011/12 Season

Men's Saturday - Manor Pharmacy Shield Winners
- Cavendish Cup Winners
Men's Sunday - Chesterfield & District Sunday League Division 4 Runners-up
Under 18's - Rowsley Youth League Secondary Cup Runners-up
Under 14's - Campomarino (Italy) Tournament Winners
Under 14's Girls - Derbyshire Girls League u14 Winners
- Derbyshire Girls League u14 Challenge Cup Winners
Under 12's - Sheffield and District Junior Sunday League Division E Runners-up
- Rowsley Youth League Division 2 Runners-up
Under 11's - Chad Mansfield Division 1 Runners-up
- Chad Mansfield Benevolent Cup Winners
- Chad Mansfield Knock-Out Cup Winners
Under 10's - Sheffield and District Junior Sunday League Division A Winners
- Sheffield and District Junior Sunday League Cup Winners
- Chad Mansfield Division 1 Runners-up
- Chad Mansfield Division Benevolent Cup Runners-up
- (Juniors) Chad Mansfield 2 Runners-up
Under 9's - Sheffield and District Junior Sunday League Division W Winners
- (Juniors) Sheffield and District Junior Sunday League Division V Runners-up
- Rowsley Youth League Winners
- Rowsley Youth League Primary Cup Winners
- (Whites) Rowsley Youth League Runners-up

 

2010/11 Season

Under 13's Girls - Derbyshire Girls League u13 Winners
- Derbyshire Girls League u13 Challenge Cup Winners
- Derbyshire Girls League u13 Cup Runners-up
Under 11's - Sheffield & District Division E Fair Play Winners
Under 10's - Chad Mansfield Knock-Out Cup Winners
- Chad Mansfield Benevolent Cup Winners
- Chad Mansfield Benevolent Cup Runners-up
Under 9's - Chad Mansfield Division 2 Winners
- Chad Mansfield Benevolent Cup Winners
Under 6's - Eckington BFC Tournament u6's Winners
- Brampton Rovers AFC Tournament u6's Winners
- Darfield Fair Play Tournament u6's Winners
- Chesterfield Town Tournament u6's Winners
- Manchester City Invitational Tournament u6's Finalists

 

2009/10 Season

Under 15's Juniors - Rowsley Youth League Division 3 Runners-up
- Rowsley Youth Cup Runners-up
Under 12's - Sheffield and District Junior Sunday League Division C Runners-up
Under 9's - Rowsley Youth League Cup Winners
- Rowsley Youth League Cup Runners-up
- Rowsley Youth League Langer Division Winners
- Thorncliffe Tournament Winners
- Edwinstowe Tournament Runners-up
Under 8's - Brampton Rovers Tournament Winners
- Chesterfield Town Tournament Winners
- Chesterfield Town Tournament Runners-up
Under 7's - Rowsley Youth League Tournament Winners
- Rowsley Youth League Cup Winners
- Rowsley Youth League Runners-up
- Chesterfield Town Tournament Runners-up

 

2008/09 Season

Men's Saturday - Byron Cup Winners
- Chesterfield & District League Runners-up
.
Under 14's - Rowsley Youth League Division 2 Winners
Under 8's - Rowsley Youth League Festival Winners
- Rowsley Youth League Cup Runners-up
.
Under 7's - Chesterfield Town Tournament Winners
- Aston Villa Invitational Tournament Winners

2007/08 Season

Under 13's - Rowsley Youth League Division 3 Winners
- Friends of Stand Road Park Tournament Winners
Under 13's Whites - Friends of Stand Road Park Tournament Runners-up
Under 12's - Rowsley Youth League Division 3 Runners-up
Under 11's - Rowsley Youth League Division 2 Runners-up
- Friends of Stand Road Park Tournament Winners & Runners-up
Under 10's - Chesterfield Town Tournament Winners
Under 10's Girls - Derbyshire Girls Cup Runners-up
Under 9's - Sheffield and District Junior Sunday League Division W Winners
- Sheffield and District Junior sunday League Trophy Runners-up
- Rowsley Youth League Runners-up
- Devon and Exeter Tournament Winners and Runners-up
Under 8's - Wickersley Youth Tournament Winners
- Thorncliffe FC Tournament Runners Up

 

2006/07 Season

.

Men's First - Alma Cup Winners
Under 13's - Friends of Stand Road Park Tournament Winners
Under 12's - Friends of Stand Road Park Tournament Winners
Under 9's - Sheffield and District Junior Sunday League 'X' Division Runners-up
- Chesterfield Town Tournament Runners-up
Under 8's - Rowsley Youth League Tournament Runners-up
- Devon and Exeter Tournament Winners
- Chesterfield Town Tournament Runners-up
- Friends of Stand Road Park Tournament Runners-up

 

2005/06 Season

Men's First - Chesterfield & District VK Sunday League Division 3 Winners
Under 18's - Rowsley Youth League Winners
- Sharon Rebecca Cup Winners
Under 11's - Friends of Stand Road Park Tournament Runners-up
Under 10's - Friends of Stand Road Park Tournament Winners
Under 9's - Rowsley Youth League Runners-up
Under 8's - Brunsmeer Tournament Runners-up
- Chesterfield Town Tournament Runners-up
Under 7's - Dronfield Town Tournament Winners
- Friends of Stand Road Park Tournament Winners and Runners-up

 

2004/05 Season

Under 16's - Sheffield & District Junior Sunday League Division A Winners
- Sheffield and Hallamshire County FA Youth Cup Runners-up
Under 9's - Wingerworth Tournament Winners
- Ashover Tournament Winners
Under 8's - Chesterfield Town Tournament Winners
- Rowsley Youth League Tournament Runners-up
- Ashover Tournament Runners-up
Under 7's - Handley Wood Tournament Winners

 

Supported by