{Links}

Chesterfield Town F.C

Home
Club Noticeboard
Under 13's Tour to Italy

......Our Teams......

SATURDAY


Rowsley

under 7's
under 8's
under 9's


Chad Mansfield

under 9's
under 10's
under 10's Juniors
under 10's Whites


Derbyshire Girls & Ladies
under 10's
under 13's


Chesterfield & District Amateur

Men's Team

Wragg League
Over 35's


SUNDAY
Feeder Squad u6's

Sheffield & District

under 7's
under 8's
under 8's Juniors

under 9's
under 10's

under 11's
under 12's
under 13's


Rowsley
under 11's
under 12's

under 13's
under 14's

under 15's
under 16's
under 16's Juniors
under 16's Whites
under 18's

Chesterfield & District
Men's Team
Men's Team Reserves


.........Club Info ......
About Us
Officials
Accolades
Honours
Sponsors
Documents
Where we Play
Stand Road Pitches


........Other Info ......
Weekend Review
50/50 Club
In The Spotlight
Photo Archives
Newbold Community
Tournaments
Charity Days
Links
Contact Us

Football Games


Previous Seasons

 

 

Saturday Under 10's (Mansfield)...

Manager: Barry Tomlinson 07748 771770 - 01246 211700
tomomania@aol.com
Ground: Stand Road Park
League: Chad Mansfield Youth League Division 1


2010/11 Team

Team Sponsor: Eve Trakway
Kit Sponsor: Gmb Union
Tracksuit & Coat Sponsor:

ATM Traffic Solutions
.

Honours: 2010 - Market Worsop Tournament Runners-up
2010 - Millmoor Juniors Invitation Tournament Winners
2010 - Bramley Sunnyside Tournament Winners
2010 - Robin Hood Colts
Tournament Runners-up
2010 -
Thorncliffe Tournament Winners
2010 - Rowsley & District League u9's Cup Final Winners
2009/10 -
Rowsley & District League u9's Winners
2009 - Woodhouse Colts
Tournament Winners

2009 - Woodhouse Colts Tournament Runners-up
2009 - Wingerworth JSA Tournament Winners
2009 - Matlock Gladiators Tournament Winners
2009 - Rowsley & District League u8 Festival Winners
2009 - Rowsley & District League u8's Cup Final Runners-Up
2008 - Wickersley Youth Tournament Winners
2008 - Thorncliffe FC Tournament Runners Up

u10 Squad

Bradley Saint Jamie Sharman Leo Capuano Smith Farger-Varney
Charles Barlow Joshua Devereux Luke Rawson William Kershaw
Ethan Noakes Kieran Nutt Mathew Tomlinson  

Fixtures 2010/11

2010        
11 Sept H Bagthorpe Athletic L 2-3 Jamie, William
18 Sept A Chesterfield Junior Blues
(Cup First Round)
W 1-0 Smith

25 Sept A Chesterfield Junior Blues D 2-2 Jamie 2
2 Oct A Debdale Manor Colts W 4-3 Jamie 2, Luke, Smith

9 Oct A Rainworth Rangers W 7-0 Jamie 2, Luke 2, Smith, Mathew, William
16 Oct H Debdale Manor Colts
(Cup Second Round)
W 3-2 aet
Jamie 2, Smith  
23 Oct A

Drezden Colts

W 4-1 Luke, Mathew, William, Jamie

30 Oct H FC Interski W 10-0 Jamie 6, Luke 3, Mathew

6 Nov H Chesterfield Town Juniors W 4-1 Jamie 3, Mathew

13 Nov H Teversal L 3-4 Jamie 3

20 Nov A Woodhouse Colts
(Cup Third Round)
W 5-3 Mathew 2, Luke 2, Jamie
2011
15 Jan H Debdale Manor Colts W 6-1 Luke 2, Jamie, Mathew Joshua, Smith
22 Jan H Chesterfield Junior Blues W 5-2 Jamie 4, Luke
5 Feb A Chesterfield Town Juniors L 2-3 Mathew 2
12 Feb A Walesby FC W 8-0 Jamie 3, Joshua 2, Smith 2, Mathew
26 Feb H

Debdale Manor Colts
Knock Out Cup 2nd Round

L 2-6 Mathew, Smith
5 Mar A Woodhouse Colts W 3-1 Jamie 2, Smith
12 Mar A Bagthorpe Athletic W 1-0 Luke
19 Mar H Walesby JFC W 5-1 Jamie 2, Luke, Joshua, Bradley
26 Mar H Chesterfield Town Juniors
Benevolent Cup Semi Final
W 6-4
(aet)
Jamie 4, Luke, Mathew
2 Apr A FC Interski W 3-0 Joshua 2, Mathew  
9 Apr A Rainworth Rangers W 11-0 Jamie 6, Smith 2, Joshua 2, Mathew  
16 Apr A Teversal FC W 6-1 Joshua 3, Jamie 3  
18 Apr Chesterfield Town Whites
(Benevolent Cup Final)
W 3-1 Jamie 2, Mathew
27 Apr H Drezden Colts L 1-3 Luke  
12 May H Woodhouse Colts W 6-0 Luke 2, Jamie 2, Joshua, Bradley  

Goalscorers

Jamie 52 Smith 11
Luke 18 William 3
Mathew 15 Bradley 2
Joshua 12    

End of Season Presentation / Party
The Under 10’s presentation party will take place on Saturday 11th June from 7pm onwards at Grassmoor Working Mens Club, Mill Lane, Grassmoor, Chesterfield, S42 5AB.

The plan for the evening is
7pm – 7.45 Disco,
7.45 – 8.30 Presentation,
8.30 – 9.15 Buffet / Raffle
9.15 – 11 Disco / Games.